Kupujeme dům v Řecku 15

15. Solární ohřev a klimatizace

Začíná se rýsovat reálný konec stavby! Už nedojíždíme z druhé strany ostrova, dům je způsobilý na bydlení, vždyť záchod i vařič jsou na svém místě. Mimochodem, čtyřplotýnkovou desku jsem v Řecku viděl jedině v elektru, tak snad nějaké hospodyňce uděláme radost. Horkovzdušná trouba taktéž vyzkoušena, to se bude musakovat!


Kocour Marcos kontroluje troubu

V prvním březnovém týdnu stanovujeme dead line na pondělí 9., do té doby musí být vše podstatné hotovo. Kontrolujeme letenky do a přípoje z Vídně, poměr délka letu/cena, chlapi se vrátí ve středu 11. března po rovných 3 týdnech v Řecku. Z menších věcí už zbývá jen dokoupit nádobí a kuchyňské potřeby, opravit omítku a zapojit několik zásuvek.Jediné, co ještě není, je druhá klimatizace (do menší ložnice) a solární panel se zásobníkem na ohřev vody (v Řecku se to jinak nedělá), které doručili z elektra včera. Chlapi se ale ani na jedno netváří a dlužno dodat, že restů máme ještě hodně, takže na obojí domlouvám místní síly.

Ložnice ještě na starých prknech, budoucí nika
Natahování perlinky

Let do Atén má zpoždění, ale chlapi přestup naštěstí i tak stihnou. Je středa 11. března, mám dva dny na to dodělat resty, v pátek 13. odpoledne se naloďuji a v sobotu mi letí Laudamotion do Vídně.


Ve čtvrtek ráno se objevuje Vagelis, místní instalatér v důchodovém věku, kamarád bývalého majitele mého domu. S mladším kolegou (nebo synem, ani jeden nemluví použitelnou angličtinou a ještě se pochechtávají, že jsem z Tsechia) si prohlédnou střechu a můj žebřík, přiváží lana, a naživo mi ukážou, kterak bez plošiny jen s použitím lidské síly dostat veliký sud na místo určení. Prostě ho vytáhnou smykem po žebříku jako po kolejích!


Sranda to nebyla, ale oni to prostě umí

Solární soustavy na vodu se výkonností dělí podle ohřívací plochy a velikosti zásobníku. Na doporučení v místním elektru jsem raději objednal o něco větší, aby nikomu z hostů nedošla teplá, a tak máme tři metry čtvereční ohřívačku a dvě stě litrů zásobník. Sluníčko zajistí vodu horkou až 80 stupňů a řecké počasí zase, že (prý) ani v zimě není potřeba vodu dohřívat. V poledne je hotovo. Uf, tohle byla důležitá záležitost a jako Čech jsem na svou solární ohřívárnu náležitě hrdý. No kdo to má, solár na střeše! A ty mramorový prahy, že jo!


Provrtat skoro metrovou zeď není jen tak

Ovšem s klimatizací,s tou to zatím nevypadá dobře, soused nějak pořád nemá čas a tak přemýšlím, že to asi „chudák“ bude instalovat sám. A nebude! Je čtvrtek 12. března a odpoledne se roztáčí spirála událostí, jež většině z nás na delší dobu změní život. Náš fitness klub v Brně bude od zítřka zavřený, Evropu obchází strach z corona viru. Mám práce nad hlavu, takže kromě nezbytné organizace a správy sociálních sítí (musíme dát klientům vědět, že přerušujeme činnost) zatím nic neřeším. Je pátek 13. března, situace v ČR se dynamicky vyvíjí, teď už je jasné, že každý kdo se vrátí ze zahraničí, má nakázáno být 14 dní v karanténě. Česko mi nechybí, ale po měsíci v zahraničí a mnoha dnech o samotě odmítám představu, že bych měl místo chození do práce být 14 dní v malém 1+1. Nikam nepojedu! V přístavu měním lodní lístek na „open“ a všechno je najednou jinak. Úkoly, které jsem hodlal dokončit v průběhu jara těsně před letní sezónou, prostě udělám teď! Všechno se musí vymalovat, vyladit, dovybavit. Letenka sice propadne, ale teď s odstupem tohle rozhodnutí hodnotím jako nejlepší v životě.Z průběhu instalace

O víkendu tedy instalujeme klimatizaci. Soused se přišel v pátek na tři minuty podívat. Zjišťuji, že je to profík, s firmou jezdil instalovat klimy po celé Evropě! Teď na Milosu pracuje na rentgenu, tak doufám, že vy ho nebudete nikdy potřebovat!

Provrtat skoro metrovou stěnu není žádná sranda, venkovní část s větrákem bude stát na střeše. Mám teď dvě klimatizace, původní ve velké místnosti kde je jedna postel, nová v menší ložnici kde je postel č.2. Výkonnostně by sice stačila jedna, ale pokud bude v domě bydlet víc lidí a nebudou rodina, jistě ocení, že si mohou dveře do ložnice zavřít.


192 views0 comments

Recent Posts

See All